info@massivedynamic.com +01 (414) 230 - 5550

Despre program

Şcoala de Carte şi Meserii este un program de formare profesională realizat după metoda germană, adică o îmbinare bine echilibrată între teorie şi practică.

Școala

Programul durează trei ani şi este realizat de companiile HORNBACH România, LIDL România şi Penny Market în parteneriat cu cinci licee din ţară.

Diploma

La finalizarea cursurilor, elevii primesc o diplomă recunoscută internaţional în meseria de comerciant-vânzător, şi oportunitatea de angajare într-una din cele trei companii.

Suport

Totul se desfăşoară sub atenta supraveghere a Camerei de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK România), în baza unui contract între elev, părinte, companie şi şcoală.

Beneficiile tale

Pe scurt, Școala de Carte şi Meserii este calea ta spre o carieră de succes în meseria de comerciant-vânzător. Şi, ca să fie drumul mai uşor, ţi-am pregătit câteva beneficii şi motivaţii de studiu. Iată-le:

• Teorie şi practică într-un mix ideal

• Profesori dedicați care îţi vor preda partea teoretică

• Diplomă de lucrător comercial recunoscută internaţional

• Şansa de a te angaja într-una din companiile unde ai făcut practică

• Bursă de 400 de lei pe lună pe perioada şcolii

• Transportul decontat pe perioada stagiului de practică

• Masa de prânz asigurată pe perioada de practică

• Echipamente de lucru de ţi-e mai mare dragul să începi

• Susținere autentică din partea noastră să îţi continui studiile liceale

• Şansa de a cunoaşte un altfel de comerț, într-un mediu modern, cu o echipă plină de energie, într-o companie internaţională

• Un certificat de competenţe nivel 3 pentru calificarea comerciant-vânzător, dar și un certificat suplimentar eliberat de Camerele de Comerț germane reprezentate de AHK România

• Experiență profesională şi venit propriu câştigate deja de pe băncile şcolii

• Cel mai frumos beneficiu al drumului spre maturitate: independența

• Şansa de a-ţi forma baza unui CV sănătos pentru o carieră în comerţ, indiferent de companie

• Şansa de a te implica în proiecte pline de provocări pe perioada stagiilor de practică

• Mândria de a fi printre primii: Elevii din 2017 sunt prima promoţie a Şcolii de Carte şi Meserii

6 pași spre o carieră de succes

Ce e al tău e pus deoparte. Acestea sunt beneficiile care te aşteaptă la Şcoala de Carte şi Meserii. Te-am convins? OK, viitorul tău e pus în mişcare. Ai doar câteva etape de parcurs de la stadiul de elev la statutul de angajat într-o companie internaţională:
Înscrierea

Nu e nimic complicat. Te poţi înscrie la finalul clasei a VIII-a, în perioadele 12 – 13 iunie, 3 – 7 iulie sau 29 – 31 august 2017, la oricare din liceele partenere.

Parcurge cu atenţie fiecare pagină din acest site şi vei afla tot ce trebuie să ştii despre etapa de înscriere. Dacă eşti nerăbdător să te întâlneşti cu viitorul, click aici.

Înscrierea
Prima întâlnire cu companiile

Nu te stresa. La prima întâlnire important e să fii tu însuți. Mai exact? La înscriere ai optat pentru o companie unde ţi-ai dori să faci practică. Acum e timpul să facem cunoştinţă!

Ai înţeles perfect, în această etapă vom avea o scurtă întrevedere pentru a descoperi dacă suntem compatibili sau, dacă nu, să te redirecţionăm spre cei care sunt mai potriviţi pentru tine

Prima întâlnire cu companiile
Anul 1

Este clasa a IX-a de liceu cu ceva în plus. În acest an înveţi o mulțime de lucruri interesante.

Dar, mai important de atât, iei primul contact cu ceea ce înseamnă activitatea într-un magazin mare. 20% din acest an este practică.

Anul I
Anul II

Este clasa a XI-a de liceu, iar peste 70% din tot ce faci în acest an este practică. Acum începi să stăpâneşti cu adevărat elementele esenţiale ale jobului tău viitor.

Lucrul în magazin nu mai are nicio taină pentru tine. Acum ştii cum se face, dar mai ales ştii să faci.

Pasul4
Anul III

Anul III
Ai ajuns

… profesionist. Pentru că, la finalul Şcolii de Carte şi Meserii, îţi oferim şansa de a te angaja într-una dintre companiile în care ai făcut practică. Deci, pe locuri, fii gata, start carieră!

Pasul 6

PROFESIONIST