Your address will show here +12 34 56 78

Despre program

Școala de Carte și Meserii este un program de formare profesională realizat după metoda germană, adică o îmbinare bine echilibrată între teorie și practică.

Școala

Programul durează trei ani și este realizat de companiile HORNBACH România, PENNY, LIDL Discount, METRO Cash & Carry România, SELGROS Cash&Carry, dm drogerie markt în parteneriat cu nouă licee din țară.

Diploma

La finalizarea cursurilor, elevii primesc o diplomă recunoscută internațional în meseria de comerciant-vânzător și oportunitatea de angajare într-una din cele șase companii.

Suport

Totul se desfășoară sub atenta supraveghere a Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România), în baza unui contract între elev, părinte, companie și școală.

Beneficiile tale

Pe scurt, Școala de Carte și Meserii este calea ta spre o carieră de succes în meseria de comerciant-vânzător. Și, ca să fie drumul mai ușor, ți-am pregătit câteva beneficii și motivații de studiu. Iată-le:

• Teorie și practică într-un mix ideal

• Profesori dedicați care îți vor preda partea teoretică

• Diplomă de comerciant-vânzător recunoscută internațional

• Șansa de a te angaja într-una din companiile partenere

• Bursă de 500 de lei pe lună în timpul lunilor de școală

• Transportul decontat pe durata stagiilor de practică

• Bursă de merit de 500 de lei oferită de două ori pe an

• Echipamente de lucru de ți-e mai mare dragul să începi

• Susținere autentică din partea noastră să îți continui studiile liceale

• Șansa de a cunoaşte un altfel de comerţ, într-un mediu modern, cu o echipă plină de energie, într-o companie internațională

• Un certificat de competențe nivel 3 pentru calificarea comerciant-vânzător, dar și un certificat suplimentar eliberat de Camerele de Comerț germane reprezentate de AHK România

• Experiență profesională și venit propriu câştigate deja de pe băncile școlii

• Cel mai frumos beneficiu al drumului spre maturitate: independența

• Șansa de a-ți forma baza unui CV sănătos pentru o carieră în comerț, indiferent de companie

• Șansa de a te implica în proiecte pline de provocări pe perioada stagiilor de practică

• Masă de prânz asigurată pe durata stagiilor de practică

6 pași spre o carieră de succes

Ce e al tău e pus deoparte. Acestea sunt beneficiile care te așteaptă la Școala de Carte și Meserii. Te-am convins? OK, viitorul tău e pus în mișcare. Ai doar câteva etape de parcurs de la stadiul de elev la statutul de angajat într-o companie internațională:
Înscrierea

Nu e nimic complicat. Te poți înscrie la finalul clasei a VIII-a, în perioadele 1-5 iulie 2024 și 2-5 august 2024, la oricare din liceele partenere.

Parcurge cu atenţie fiecare pagină din acest site și vei afla tot ce trebuie să știi despre etapa de înscriere.

Înscrierea
Prima întâlnire cu companiile

Nu te stresa. La prima întâlnire cu companiile, pe 8-9 iulie și 15-16 iulie (prima etapă) și 6-8 august 2024 (a doua etapă) important e să fii tu însuți. Mai exact? Te-ai gândit, ai întrebat și ai optat pentru o companie unde ți-ai dori să faci practică. Acum e timpul să facem cunoștință!

Ai înțeles perfect, în această etapă vom avea o scurtă întrevedere pentru a descoperi dacă suntem compatibili sau, dacă nu, să te redirecționăm spre cei care sunt mai potriviți pentru tine.

Prima întâlnire cu companiile
Anul I

Ești clasa a IX-a de liceu cu ceva în plus. În acest an înveți o mulțime de lucruri interesante.

Dar, mai important de atât, iei primul contact cu ceea ce înseamnă activitatea într-un magazin mare. 20% din acest an este practică.

Anul I
Anul II

Ești clasa a X-a de liceu, 60% din timpul tău de studiu este dedicat practicii. Știi acum ce înseamnă contactul direct cu clientul, știi ce presupune spiritul de echipă, înveți mai bine și sortimentul de produse.

Începe să se contureze profilul unui veritabil profesionist.

Anul II
Anul III

Ești clasa a XI-a de liceu, iar peste 70% din tot ce faci în acest an este practică. Acum începi să stăpânești cu adevărat elementele esențiale ale jobului tău viitor.

Lucrul în magazin nu mai are nicio taină pentru tine. Acum știi cum se face, dar mai ales știi să faci.

Anul III
Ai ajuns

… profesionist. Pentru că, la finalul Școlii de Carte și Meserii, îți oferim șansa de a te angaja într-una dintre companiile partenere.

Deci, pe locuri, fii gata, start carieră!

Ești profesionist

Află mai multe despre programul Școala de Carte și Meserii.

PROFESIONIST